Xiamen Zirvesi ABD basınında

2017-09-06 11:23:57 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Xiamen'de düzenlenen Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyalogu'nda yaptığı konuşma ABD basınında ilgi uyandırdı.


Bloomberg'de Xi'nin konuşmasından alıntılar yapılarak, Xi'nin küresel ekonominin gerileme riskinin ve belirsizliğinin arttığı, gelişmekte olan ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu dış ortamın karmaşık olduğu bir dönemde işbirliğini güçlendirerek, dünya sahnesinde yeni kalkınan piyasaların konumunu güçlendirmesi ve açık bir dünya ekonomisi oluşturulması gerektiği ifadesine yer verildi.


ABD basınında Xi Jinping'in çok taraflı ticaret görüşmelerinin zor duruma düştüğü, Paris İklim Değişikliği Protokolü'nün uygulanmasının boykotla karşı karşıya bulunduğu, bazı ülkelerin uluslararası işbirliğine katılmak istemediği şeklindeki ifadelerinden de geniş şekilde alıntı yapıldı.


Haberlerde, ABD'nin adı dile getirilmese de, Başkan Trump'un serbest ticaret anlaşmalarının ABD'nin istihdamına tehdit oluşturduğu görüşünü savunduğu ve Paris İklim Değişikliği Protokolü'den çekildiğini ilan ettiği ileri sürüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor