BRICS işbirliği, 3. tarafı hedef almıyor

2017-09-05 18:44:51

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin açık, şeffat, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı olduğunu, 3. tarafı hedef almadığını ve herhangi bir tarafla zıtlaşmadığını söyledi.

Bugünkü olağan basın toplantısında bir gazeteci; “Çin'in BRICS Xiamen Zirvesi'nde ileri sürdüğü, BRICS ülkeleri arasındaki ekonomik ve teknolojik işbirliği projesi için ilk aşamada 500 milyon yuan sermaye sağlanması ve BRICS Yeni Kalkınma Bankası'na 4 milyon ABD Doları tutarındaki bağış dahil olmak üzere bir dizi öneri, dünyada büyük yankı uyandırdı. Bazı kişiler Çin'in bu tedbirlerle BRICS işbirliğindeki liderliğini güçlendirip, BRICS işbirliği mekanizmasını dünyanın etkili bir platformu haline getirmeye ve Batı'nın önderliğindeki uluslararası düzeni değiştirmeye çalıştığını savunuyor.” şeklinde konuştu. Buna cevaben sözcü Geng Shuang, BRICS ülkelerinin işbirliğinde daima karşılıklı saygı, fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp ortak noktalar arama ve istişare etme ilkelerinde ısrar ettiklerini belirtti.

Geng, işbirliğinin tüm BRICS üyelerinin ortak çıkarlarını koruduğunu, bütün ülkelerin ortak iradesini ve gelişmekte olan ülkelerin ortak sesini yansıttığını vurguladı. Geng, Xiamen Zirvesi'nde ortaya koyulan önerilerin BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğini, yeni kalkınan piyasa ülkeleri ile gelişmekte olan ülkelerin dayanışma ve gelişmesini ilerletmeyi amaçladığını sözlerine ekledi.

Sözcü, BRICS işbirliğinin geliştirildiği ilk günden beri “zıtlaşma yerine diyalog, bloksuzluk yerine ortaklık” ilkesinde ısrar edildiğini, 3. tarafın hedef alınmadığını, herhangi bir tarafla zıtlaşmaya girilmediğini kaydetti.

Geng, BRICS ülkelerinin son yıllarda küresel ekonomik yönetişimde olumlu sonuçların elde edilmesine katkılarda bulunduğunu, bu ilerlemelerin gelişmekte olan ülkelerin çıkarına, dünya barışı ve istikrarına, dünya ekonomisinin istikrarlı büyümesine uygun olduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor