Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı görüştü

2017-09-05 18:05:09

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 9. BRICS Liderler Görüşmesi ve Yeni Kalkınan Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı vesilesiyle Xiamen'de bulunan Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yle bir araya geldi.

Xi Jinping, önemli komşu ülkeler olan Çin ve Hindistan'ın en büyük iki gelişmekte olan ülke ve yeni kalkınan piyasa ülkesi olduğunu hatırlattı. Xi Jinping, sağlıklı ve istikrarlı Çin-Hindistan ilişkisinin hem iki ülkenin halklarının temel çıkarına uyduğunu hem de bölgesel ve uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu ifade etti.

Hindistan'la birlikte iki tarafın ortaklaşa desteklediği barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkesine dayanarak karşılıklı siyasi güveni ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini artırmaya hazır olduklarını dile getiren Xi Jinping, ikili ilişkinin doğru yöne ilerlemesini istediklerini belirtti.

Xi Jinping, iki ülkenin karşılıklı kalkınma fırsatının olduğu ve birbirine tehdit oluşturmadığı anlayışında ısrar etmesi gerektiğine işaret ederek, Hindistan'ın Çin'in kalkınmasını doğru ve tarafsız şekilde algılamasını ümit ettiklerini kaydetti.

Narendra Modi, Xiamen'de düzenlenen BRICS Liderler Görüşmesi'nin başarıyla gerçekleştirildiğini tebrik ederek, görüşmenin mevcut durumda BRICS işbirliği için büyük önem taşıdığını ifade etti. Çin'le ortaklaşa çaba harcayarak, ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmesini sağlamak istediklerini ileri süren Narendra Modi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni artırması, somut işbirliğini genişletmesi, kültürel temasları derinleştirmesi ve sınır bölgesinin barışı ile huzurunu koruması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor