Diyalog toplantısının ardından başkanlık bildirisi

2017-09-05 16:30:06 CRI

BRICS zirvesi kapsamındaki Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyalog Toplantısı bugün Xiamen kentinde düzenlendi. Diyalogun ardından başkanlık bildirisi yayınlandı.


Diyaloga katılan liderler, "Karşılıklı Yarara Dayalı İşbirliğini Güçlendirmek ve Ortak Kalkınmayı İlerletmek" ana teması çerçevesinde, sürdürülebilir gelişme gündeminin yerine getirilmesi ve kapsamlı ortaklık ilişkilerinin inşası üzerine derinlemesine fikir alıverişinde bulunarak mutabakata vardılar


Liderler, son yıllarda BRICS ülkelerinin dışa açılma, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanca dayalı ruhla diğer yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerle diyalog ve işbirliği çabalarını takdirle değerlendirip, Çin'in ortaya koyduğu “BRICS+” modelini desteklediklerini belirtti.


2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin, uluslararası işbirliğinde yeni bir kılavuz niteliğinde olduğunu vurgulayan liderler, ilgili ülkelerin sürdürülebilir kalkınma gündeminin yerine getirilmesi konusunda sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı.


Başkanlık bildirisinde, yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin Güney-Güney İşbirliği dahil kapsamlı işbirliğini güçlendirmelerinin önemine dikkat çekildi.


Öte yandan Çin'in, Güney-Güney İşbirliği Yardım Fonu aracılığıyla gelişmekte olan ülkelere destek vermesi takdirle karşılandı.


Başkanlık bildirisine göre, küresel ekonomik yönetişimde müzakere, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin söz hakkı yükseltilmeli.


Çin'in diyaloga başkanlık etmesini takdirle değerlendiren liderler, sürdürülebilir kalkınma gündeminin yerine getirilmesi ve uluslararası işbirliğinin hızlandırılması için sürekli iletişim ve koordinasyonu korumaya karar verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor