Çin'den Güney-Güney işbirliğine 500 milyon dolar!

2017-09-05 15:12:39 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Xiamen'de düzenlenen Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyalog Toplantısı'na başkanlık etti.


Xi Jinping açılış töreninde Karşılıklı Yarara Dayalı İşbirliğini Derinleştirelim, Ortak Kalkınmayı Hızlandıralım başlıklı bir konuşma yaptı.


Xi, BRICS Liderler Görüşmesi sırasında yeni kalkınan piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler davet edilerek yapılan diyalog toplantısının bu ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine faydalı olduğu gibi, BRICS mekanizmasının gelişmesine de yardımcı olacağına işaret etti.


Xi, gelecek dönemde yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliği hakkında bazı öneriler ortaya koydu:


1. Açık bir dünya ekonomisinin ortaklaşa inşa edilmesi;


2. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin ortaklaşa uygulanması;


3. Dünya ekonomisindeki yapısal düzenlemelerden faydalanılması;


4. Geniş bir ortaklık ilişkisinin ortaklaşa oluşturulması.


Xi, Çin'in 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi'ne büyük önem verdiğini, uluslararası kalkınma işbirliğini hızlandırmak üzere, Çin'in gelişmekte olan diğer ülkelerin gündemi uygulamalarına yardımcı olacağını söyledi.


Xi, gelişmekte olan ülkelerin açlık, mülteci krizi, iklim değişikliği ve kamu sağlığı gibi sorunları göğüslemesini desteklemek amacıyla Güney-Güney İşbirliği Yardım Fonu çerçevesinde 500 milyon dolarlık yardım sağlayacaklarını ifade etti.


Bu yılın Mayıs ayında Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirve Forumu'nun Çin'de başarıyla düzenlendiğini hatırlatan Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi'ne tamamen kenetlenebileceğini, Kuşak ve Yol'un bir işbirliği yolu, umut yolu ve ortak kazanç yolu olduğunu kaydetti.


  Toplantıdan sonra yayınlanan başkanlık açıklamasında, toplantıda varılan fikir birliği hakkında bilgiler verilirken, çeşitli tarafların sürdürülebilir kalkınma gündemini yerine getirmedeki güven ve kararlılığı gösterildi.


Toplantıya BRICS liderlerinden Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkani Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile diyalog toplantısına davet edilen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ve Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor