Yeni dönem başkanı Güney Afrika Cumhuriyeti

2017-09-05 14:22:07 CRI

Xi: BRICS Xiamen Zirvesi'nde kapsamlı mutabakata varıldı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS Xiamen Zirvesi'nin kapanışında düzenlenen basın toplantısında, zirvede uluslararası durum, küresel yönetişim ve BRICS işbirliği üzerinde kapsamlı mutabakata ulaşıldığını söyledi.

Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping, bugün düzenlenen basın toplantısında, BRICS Xiamen Zirvesi'nde elde edilen başarıları özetledi.

Konuşmasına bu yılki BRICS Zirvesi'nde sağlanan neticeleri değerlendirerek başlayan Xi Jinping, zirvede, uluslararası durum, küresel yönetişim ve BRICS işbirliği gibi konularda fikir alışverişinde bulunulduğunu ve kapsamlı mutabakata varıldığını söyledi.

Xi, zirvede geride bırakılan 10 yıldaki BRICS işbirliğinin başarılı tecrübelerinin özetlendiğini, ortaklık ilişkilerini güçlendirmek için yol haritasının çizildiğini dile getirdi.

BRICS ülkelerinin, ana teması “Karşılıklı Yarara Dayalı İşbirliğini Güçlendirmek ve Ortak Kalkınmayı İlerletmek” olan Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyaloğu'nda Mısır, Meksika, Tayland, Tacikistan ve Gine liderleriyle bir araya gelme imkânı bulduğunu belirten Xi Jinping, diyalogda geniş işbirliği ilişkilerinin kurulması, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'nin yerine getirilmesi ve ortak kalkınma gerçekleştirilmesi gibi konularda mutabık kalındığına işaret etti.

BRICS ortaklığının geliştiği 10 yılın, aynı zamanda küresel düzenin derinden değiştiği bir döneme rastladığını hatırlatan Xi Jinping, BRICS'in küresel finans krizi gibi önemli zorlukların üstesinden gelerek, yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin dayanışma, işbirliği ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gerçekleştirebileceği bir model oluşturduğunun altını çizdi.

Xiamen Zirvesi'ni BRICS işbirliğinin “ikinci altın 10 yılı” için yeni bir başlangıç olarak gördüklerini dile getiren Xi Jinping, daha sıkı, kapsayıcı ve geniş stratejik ortaklık ilişkilerini kararlılıkla kuracakları taahhüdünde bulundu.

Dört noktada fikir birliği sağlandı

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Xiamen Zirvesi'nde elde edilen neticeleri özetlediği konuşmasında, zirvede dört noktada fikir birliği sağlandığını vurguladı.

Xi Jinping, ilk olarak, beş ülkenin küresel durumun derinden değiştiği mevcut durumda, daha adil ve daha makul bir uluslararası düzen kurulması için yapıcı rol oynayarak, küresel engelleri birlikte göğüslemesi gerektiği üzerinde uzlaştığını dile getirdi.

İkinci nokta olarak, gerçekçi işbirliğinin BRICS ortaklığının temeli olduğunda karar kılındığına işaret eden Xi Jinping, ekonomi, finans, sanayi ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilerek ortak kalkınma modeli oluşturulacağını söyledi.

Bu bağlamda ticaret kolaylığı ve para takası gibi alanlarda anlaşmalar yapıldığını hatırlatan Xi, BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın kurulması ve inovasyon işbirliği eylem planının ortaya konması gibi somut adımlar atıldığını da belirtti.

Xi Jinping, BRICS ülkeleri arasındaki siyaset ve güvenlik işbirliği ile ilgili olarak ise karşılıklı stratejik güvenin pekiştirilmesinin, beş ülkenin ortak çıkarlarına ve uluslararası toplumun beklentilerine uyduğunu dile getirdi.

Bu yıl gerçekleştirilen üst düzey siyasi temasların, BRICS işbirliği çerçevesindeki siyaset ve güvenlik işbirliğine güç kattığına dikkat çeken Xi, New York ve Viyana'da kurulan düzenli görüşme mekanizmalarının yanı sıra, terörle mücadele, internet güvenliği ve Ortadoğu'daki durum gibi konularda yapılan işbirliğinin BRICS ülkelerinin etkisi yükselttiğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor