Xi Jinping, BRICS Xiamen Zirvesi'nin başarılarını anlatacak

2017-09-05 12:23:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün düzenlenecek basın toplantısında, BRICS Xiamen Zirvesi'nde elde edilen başarıları özetleyecek.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS toplantısı kapsamında bir dizi etkinliğe katıldı.

BRICS İş Forumu'nun açılış konuşmasını yapan Xi Jinping, BRICS mekanizmasının 10 yıllık serüvenini değerlendirdi, işbirliğinin geleceğine dair beklentilerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Xi'nin başkanlığında düzenlenen BRICS liderler toplantısında ise dünyanın gündemindeki sıcak konular ele alındı.

Toplantının ardından yayımlanan Xiamen Deklarasyonu'nda da ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, ekonomik düzenin sağlıklı hâle getirilmesi, barış ve istikrarın korunması ve kültürel işbirliğinin güçlendirilmesi gibi konularda dünyaya mesajlar verildi.

Xi Jinping'in başkanlığında düzenlenen yeni kalkınan ekonomiler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalogda ise BRICS ülkeleri ile Mısır, Meksika, Tacikistan, Gine ve Tayland arasında Güney-Güney İşbirliği'nin güçlendirilmesi, gelişme ve ortaklık ilişkilerinin kurulması ile küresel ekonomik yönetişimin düzetilmesi gibi konularda fikirbirliği sağlandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bugün yerli ve yabancı basın mensuplarının katılımıyla düzenlenecek basın toplantısında BRICS Xiamen Zirvesi'nde elde edilen başarıları özetlemesiyle bu yılki buluşma sona erecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor