Xi Jinping Gine Cumhurbaşkanı Conde'yle görüştü

2017-09-05 11:09:51 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Xiamen'de yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog toplantısına katılan Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'yle görüştü.


Xi Jinping, Çin ile Gine arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen bir sene boyunca iki ülke arasında dostane işbirliğinde hızlı gelişme eğilimi görüldüğüne işaret etti.


Çin'in Gine'yle ilişkilere büyük önem verdiğini dile getiren Xi, iki ülke arasında ortak kazançlı işbirliğinin güçlendirilmesi, altyapı tesisleri inşasının hızlandırılması, maden geliştirme, tarım, halklar arasında iletişim, eğitim, bilim, kültür, sağlık, insan kaynakları, medya, gençlik ve kadın gibi alanlarda işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.


Xi, Çin ve Afrika'nın iyi dost, iyi ortak ve iyi kardeş olduğuna işaret ederek, iki taraf arasında ortak kazanç ve ortak kalkınmanın gerçekleştirileceğini belirtti.


Xi, Gine'nin de aralarında bulunduğu tüm Afrika ülkelerini Kuşak ve Yol girişimine katılmaya davet etti.


Conde, Gine'nin Çin'le balıkçılık ve madencilik gibi alanlarda ve Batı Afrika'nın kalkınma davasında işbirliğini güçlendirmeye, devlet yönetiminde iletişimi pekiştirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Çin'in, Afrika ülkelerinin kendi sorunlarını kendi kararlarıyla çözmesine saygı gösterme tutumunu takdirle değerlendiren Conde, Çin'le tüm alanlarda işbirliğini güçlendirmeye, Afrika Birliği ve Çin'in uluslararası işlerdeki diyalog ve işbirliğini yoğunlaştırmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.


İki lider görüşmeden sonra ekonomi ve teknoloji, iklim değişikliği ve sağlık gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor