Xi'nin BRICS konuşması dünya medyasında

2017-09-05 10:24:39 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'nin Xiamen'de düzenlenen 2017 BRICS İş Forumu'nda yaptığı “BRICS İşbirliğinde İkinci 10 Yıllık Altın Dönemi Birlikte Yaratmak” başlıklı konuşma uluslararası basında yoğun ilgi çekti.


Reuters, Xi Jinping'in konuşmasını alıntılar yaparak haberleştirdi. Haberde Xi'nin “Açık bir dünya ekonomisi inşasını hızlandıracağız, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını ilerleteceğiz, yeni küresel değer zinciri oluşturacağız, ekonominin küreselleşmesini dengeli hale getireceğiz ve dünya halklarının bundan faydalanmasını sağlayacağız.” ifadesine yer verildi. Reuters haberinde, mevcut küresel ekonomik durumda, Çin'in küreselleşmede öncü rol oynamasının, dünya ekonomisinin gelişmesi için büyük önem taşıdığına işaret edildi.


AFP'de çıkan haberde, BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın kuruluşunun “BRICS mekanizmasının önemli bir neticesi” olduğu, bankanın “gelişmekte olan ülkelerin Dünya Bankası” rolünü oynayarak, BRICS mekanizmasına “umutlu bir gelişme yönü” vermesinin beklendiği belirtildi.


Rusya medyasında Xi Jinping'in konuşmasına geniş yer verildi. ITAR-TASS'ta Xi'nin konuşmasından alıntılar yapılarak, BRICS ülkelerinin ekonomide inovasyona dayalı büyüme yoluna girmeleri, ekonominin sürdürülebilir gelişmesi gibi vurgulara dikkat çekildi.


Brezilya haber kanalı Gov News'te çıkan haberde, Çin liderinin zorlukları inovasyon ve reform yoluyla çözme çağrısı yaptığı belirtildi. Xi'nin, BRICS ülkelerini mekanizma ve sistemsel engelleri reform yoluyla kaldırarak, piyasa canlılığını uyandırma çağrısı da haberde yer buldu.


Singapur'da yayın yapan Lianhe Zaobao'da yer alan haberdeyse, Xi Jinping'in ekonomik küreselleşmenin hızlandırılması çağrısına yer verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor