Xi Jinping: BRICS işbirliği toprağı altına çevirebilir

2017-09-05 09:50:10 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, dün Xiamen şehrinde Uluslararası Toplantı Merkezi'nde BRICS Zirvesi ve yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog toplantısına katılan lider ve konuklar onuruna yemek verdi.


Xi, gelişmekte olan Xiamen'in, yoğun dış ilişkiler kuran uluslararası modern bir kent olarak, Çin'in dışa açılmasının penceresi ve inovasyonun hızlı geliştiği bir yer olduğuna işaret etti.


Xi, bugün BRICS ülkeleri ile yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog toplantısına davet edilen ülkelerin liderlerinin Xiamen'de bir araya gelerek işbirliği imkânlarını müzakere etmesinin, bu çekici şehre yeni bir renk katacağını ifade etti.


Xi, yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin, çalışkan ve zeki insanlara sahip olduğunu, bu ülkelerin yoksulluktan kurtulup mutlu bir hayat yaşama arzusunda olduğunu, barış ve kalkınma peşinde koştuklarını dile getirdi.


Xi, yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin ortak akıl ve çabayla hareket etmeleri durumunda, “toprağı altına çevirme” mucizesini yaratabileceklerine dikkat çekti.


Xi Jinping, “Xiamen zirvesinin işbirliği ve kalkınma için yeni kapılar açacağına, BRICS için 'ikinci altın çağın' hazırlayıcısı olacağına ve yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler için parlak bir gelecek yaratacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.


Yemekte geleneksel Çin halk şarkılarından örnekler sunulan bir gösteri de düzenlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor