BRICS liderleri, sanayi ve ticaret temsilcileriyle bir araya geldi

2017-09-04 20:35:03

    BRICS Liderleri ve BRICS Sanayi ve Ticaret Konseyi arasındaki diyalog toplantısı bugün Çin'in Xiamen kentinde yapıldı.

   Diyaloga Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile BRICS sanayi ve ticaret çevresinden 300 temsilci katıldı.

   Diyalog toplantısında, liderlere BRICS Sanayi ve Ticaret Konseyi ve BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın mevcut çalışmaları hakkında bilgi verildi.

   Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, diyalog toplantısında yaptığı konuşmada, BRICS Sanayi ve Ticaret Konseyi'nin e-ticaret, kapasite geliştirme, standart belirleme ve dijital ekonomi gibi konularda başarılı ilerlemeler kaydettiğini ifade etti.

Ayrıca BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürdüğüne de değinen Xi, BRICS ülkelerinin önünde ekonomik meydan okumaların yanı sıra, önemli fırsatların bulunduğunu, dolayısıyla işbirliğinin aciliyetinin büyük olduğunu kaydetti.   

Xi, BRICS Sanayi ve Ticaret Konseyi ve Yeni Kalkınma Bankası'nın fırsatlardan faydalanarak, yeni başarılar kaydetmeleri gerektiğini söyledi.

Xi, iki kuruluşun BRICS ülkeleri arasında çifte kazanca dayalı işbirliğinin pekiştirilmesi, ortak kalkınmanın hızlandırılması, halklar arası bağların yoğunlaştırılmasında daha fazla rol oynamasını istedi.

   Diyalog toplantısı bitiminde BRICS liderleri huzurunda BRICS Ekonomi ve Ticaret İşbirliği Eylem Planı, BRICS İnovasyon İşbirliği Eylem Planı, BRICS Gümrük İşbirliği Stratejik Çerçevesi ile BRICS Sanayi ve Ticaret Konseyi- BRICS Yeni Kalkınma Bankası stratejik işbirliği anlayış muhtırası dahil 4 işbirliği belgesi imzalandı.

    Aynı gün BRICS kültür festivali ve fotoğraf sergisi de düzenlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor