Xi, Tayland Başbakanı ile bir araya geldi

2017-09-04 18:43:36

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Xiamen kentindeki BRICS Zirvesi kapsamında düzenlenecek Yeni Kalkınan Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı'na katılmak üzere Çin'e gelen Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmesinde Tayland ile dostluğa büyük önem verdiklerine işaret ederek, Tayland'ın gelişme yolu konusunda yaptığı seçeneklere desteği sürdüreceklerini, Tayland'ın bölgesel ve küresel işlerde daha büyük rol oynamasını istediklerini söyledi.

Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif şekilde katılmasından dolayı, Tayland'a teşekkür eden Xi Jinping, Tayland ile el ele vererek, önümüzdeki 5 yılı kapsayan stratejik işbirliği ortak eylem planını hayata geçirmeye, yatırım, demiryolu, internet finansmanı, dijital ekonomi, e-ticaret, terörle mücadele, kültür ve turizm gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Xi ayrıca, Çin-ASEAN işbirliğinin yeni düzeye taşınmasında Tayland'ın özel ve etkin rolünü yerine getireceğini ümit ettiğini ifade etti..

Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha görüşmesinde yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif şekilde katılmaya devam edeceklerini, Lancang-Mekong işbirliğini yoğunlaştıracaklarını, böylece bölgesel ortak kalkınmayı hızlandıracaklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından, iki lider huzurunda Çin-Tayland Stratejik İşbirliği Ortak Eylem Planı, Kuşak ve Yol ile demiryolu gibi alanlarda çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor