Xi, Meksika Devlet Başkanı'yla bir araya geldi

2017-09-04 18:27:26

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Xiamen kentinde, BRICS Zirvesi kapsamında düzenlenecek Yeni Kalkınan Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı'na katılmaya gelen Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'yla bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, son yıllarda Çin-Meksika ilişkilerinde çok yönlü işbirliği gerçekleştirildiğini, temiz enerji, imalat ve direkt uçuş seferleri gibi alanlarda sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Xi, Çin ve Meksika'nın diyalogu derinleştirerek, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği seviyesini yükseltmeleri önerisinde bulundu. Meksika'yı Kuşak ve Yol inşasına katılmaya davet eden Xi, iki ülkenin bölgesel işbirliğini güçlendirip Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin kurulmasını önermesi ve ilerletmesini arzuladığını belirtti. Xi, Çin'in Meksika'yla ilişkilerinin Çin-Latin Amerika orta kader topluluğunun kurulmasında örnek rolü oynamasını da istediğini belirtti.

Yeni Kalkınan Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı'nın büyük önem taşıdığına işaret eden Pena, Meksika ile Çin arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin karşılıklı yatırım ve halklar arası iletişimi hızlandırdığını dile getirdi. Pena, Meksika'nın Kuşak ve Yol inşasında yer almayı, Çin'le çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirmeyi istediğini söyledi.

Enrique Pena Nieto


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor