Xi, 9. BRICS Liderler Görüşmesi’ne başkanlık etti

2017-09-04 15:59:32 CRI

 9. BRICS Liderler Görüşmesi bugün Xiamen Uluslararası Toplantı Merkezi’nde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirveye başkanlık etti. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya Cumhurbaşkanı Michel Temer ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi zirveye katıldı.

 5 ülkenin liderleri, mevcut uluslararası durum, küresel ekonomik yönetişim, BRICS işbirliği, uluslararası ve bölgesel sıcak konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu. BRICS işbirliğinin 10 yıllık geçmişini özetleyen liderler, dışa açılma, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanca dayalı BRICS ruhunu sürdürerek bir dizi fikir birliğine vardı, BRICS işbirliğinin geleceğine yön verdi.

 Cumhurbaşkanı Xi, zirve kapsamındaki bir toplantıda “BRICS ortaklık ilişkisinin derinleştirilmesi, daha parlak bir gelecek yaratılması” başlıklı bir konuşma yaptı. Xi, BRICS işbirliğinin ilk 10 yılında elde edilen başarıları takdirle değerlendirdiği konuşmasında, BRICS işbirliğinde “ikinci altın döneme” geçilerek, bu 5 ülkenin halklarına ve tüm insanlığa fayda sağlanmasına vurgu yaptı. Xi Jinping, BRICS işbirliğinin “ikinci altın dönemi” için atılacak adımları şöyle sırladı:

- Ekonomide somut işbirliğinin ilerletilmesi - Gelişme stratejilerinde kenetlenmenin güçlendirilmesi

- Uluslararası düzenin daha adil ve rasyonel yönde gelişmesi için çaba harcanması

 - Kültürel ve halklar arası iletişimin güçlendirilmesi.

 Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, yeni durumda BRICS ülkelerinin BRICS stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirerek, mekanizma inşasını güçlendirerek, diğer yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerle teması pekiştirmesi gerektiğini belirtti.

Brezilya Cumhurbaşkanı Michel Temer, 5 ülkenin BRICS işbirliğine stratejik yatırımı artırarak, kapsamlı ortaklık ilişkilerini sağlamlaştırarak, 5 ülkenin gelişmesine daha büyük dinamizm katması gerektiğini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS ülkelerinin çeşitli alanlarda somut işbirliğini derinleştirerek, BRICS ortaklık ilişkilerini sürekli bir şekilde ilerletmesi gerektiğini vurguladı.

 Hindistan Başbakanı Narendra Modi, BRICS ülkelerinin ekonomik işbirliğinde potansiyeli keşfedip daha fazla somut işbirliği neticesine ulaşması gerektiğine işaret etti. Xiaman zirvesini takdirle değerlendiren liderler, zirvede edinilen başarıların yerine getirilmesi ve BRICS işbirliğinin sürekli geliştirilmesi hususunda fikir birliğine vardı.

Liderler, Güney Afrika’nın önümüzdeki yıl BRICS dönem başkanlığına destek vereceklerini de açıkladı. Zirvede ayrıca Xiamen Deklarasyonu yayınlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor