Xiamen Deklarasyonu açıklandı

2017-09-04 15:31:23 CRI

9. BRICS Liderler Görüşmesi bugün Çin'in Xiamen kentinde düzenlendi. Görüşmede Xiamen Deklarasyonu onaylandı.


Deklarasyonda, BRICS ülkeleri arasında stratejik ortaklık ilişkileri derinleştirilerek, ikinci “10 yıllık BRICS döneminin” başlayacağı vurgulandı.


Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, dünyada karmaşık ve derin değişiklikler yaşandığı bir dönemde, BRICS işbirliğinin daha büyük önem taşıdığına işaret etti.


Xi, BIRCS ülkelerinin somut ekonomik işbirliğini hızlandırması, gelişme stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmesi, uluslararası düzenin daha adil ve rasyonel yola girmesini hızlandırması, halklar arasında kültürel iletişimi yoğunlaştırması gerektiğini belirtti.


Xi, Çin'in ekonomi ve ticaret gibi alanlardaki politika değişimi ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla, ilk dönemde 500 milyon yuan tutarında BRICS ekonomik ve teknolojik işbirliği ve iletişim programı kuracağını, bunun yanı sıra Yeni Kalkınma Bankası'nın uzun vadeli gelişmesini desteklemek üzere 4 milyon dolarlık sermaye yatıracağını açıkladı.


Görüşmede onaylanan Xiamen Deklarasyonu'nda, 5 ülkenin ticaret ve yatırım, maliye ve finans, inovasyon ve enerji gibi alanlarda somut işbirliğini derinleştireceğine işaret edildi.


Deklarasyonda, beş ülkenin yeni kalkınan diğer piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerle daha geniş ortaklık ilişkileri oluşturacağı ileri sürüldü.


Deklarasyonda ayrıca bu 5 ülkenin, daha adil ve rasyonel yeni uluslararası ekonomik düzen oluşturmak için temas ve eşgüdümü güçlendirerek, uluslararası ve bölgesel barış ve istikrarı koruyacakları taahhüdünde de bulunuldu.


Deklarasyonda ayrıca, bir dizi önemli bölgesel ve uluslararası sorunlar hakkında tutum açıklandı.


BRICS'e üye 5 ülke, Kore Yarımadası'ndaki durum ve uzun zamandır mevcut olan nükleer sorundan büyük kaygı duyduklarını ve sorunun ancak diyalog yoluyla barışçıl şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladı.


10. BRICS Liderler Görüşmesi 2018 yılında Güney Afrika'da düzenlenecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor