Cumhurbaşkanı Xi Jinping Jacob Zuma'yla görüştü

2017-09-04 11:59:29 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping BRICS Zirvesi için Çin'e gelen Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'yla bugün bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede Çin ile Güney Afrika arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlü şekilde geliştiğini ve ikili ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu belirtti.


Xi, iki tarafın karşılıklı çekirdek çıkarları ilgilendiren önemli sorunlarda karşılıklı anlayış ve desteğe devam ederek karşılıklı siyasi güvenini korumaları gerektiğini ifade etti.


Xi, deniz ekonomisi, endüstriyel kapasite, kültür, bilim ve teknoloji, sağlık, turizm, gençlik, kadın ve medya gibi alanlarda işbirliğini geliştirerek önümüzdeki yıl kutlanacak Çin ile Güney Afrika arasında diplomatik ilişki kurulmasının 20. Yıldönümü etkinliklerine hazırlanacaklarını kaydetti.


Xi, iki ülkenin BRICS ülkeleri çerçevesinde yakından işbirliğini koruduğunu ve Güney Afrika'nın önümüzdeki yıl BRICS dönem başkanı olacağını ve Çin'in Güney Afrika'yla daha samimi işbirliğini yapacağını dile getirdi.


Xi Jinping, Çin ile Afrika ülkeleri arasında kader ortaklığı bulunduğunu ve işbirliği ve ortak kazanç alanında ortak çıkarlar bulunduğunu vurguladı. Xi, Afrika'nın barış ve kalkınma çalışmalarını kararlılıkla destekleyeceğini de ifade etti.


Zuma, Çin'in BRICS Zirvesi için harcadığı çabaları takdirle değerlendirdiklerini ve Güney Afrika ile Çin arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlü bir şekilde geliştiğini belirtti.


Zuma, iki ülkenin ekonomi, ticaret, yatırım, altyapı tesisleri ile kültür gibi alanlarda önemli sonuçlar elde ettiğini, çok taraflı işlerde sıkı eşgüdümde bulunduğunu ifade etti.


Zuma, Güney Afrika ve Afrika ülkelerinin Çin'le karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmesinden yana olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor