Çin ve Rusya liderleri Xiamen'de görüştü

2017-09-04 09:50:15 CRI

Çin ve Rusya liderleri Xiamen'de görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Xiamen'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya geldi.

Xi Jinping, 9. BRICS Liderler Görüşmesi ve yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkeler arasında diyalog toplantısına katılmak için Xiaman'e gelen Putin'i sıcak bir şekilde karşıladı.

Xi, bu yılın Temmuz ayında yaptığı Rusya ziyareti sırasında Putin'le Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi konusunda önemli fikir birliğine vardıklarını hatırlattı.

İki ülkenin ilgili birimlerinin fikir birliğini kapsamlı şekilde yerine getirerek, çeşitli alanlardaki işbirliğinde yeni sonuçlar alınmasını hızlandırmakta olduklarına işaret eden Xi, iki tarafın oluşturulmuş olan yüksek seviyedeki karşılıklı siyasi güveni sağlamlaştırması, karşılıklı desteği güçlendirmesi, stratejik işbirliğini pekiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Xi, iki taraflı işbirliği mekanizmasından faydalanarak, enerji, havacılık ve uzaycılık ile nükleer elektrik gibi ağırlıklı alanlardaki işbirliği projelerinin yerine getirilmesi, Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesinin etkin şekilde hızlandırılarak iki ülkenin çevreleriyle birlikte gelişmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping ayrıca, iki ülke arasındaki kültürel ve yerel iletişimin yoğunlaştırılarak, halklar arasında karşılıklı anlayış ve dostluğun pekiştirilmesi, iki ordu arasında işbirliğinin güçlendirilmesi, uluslararası çok taraflı alanlarda eşgüdüm ve işbirliğinin artırılmasının önemini vurguladı.

Xi, Çin'in Rusya'yla el ele vererek, ikili ilişkileri yeni seviyeye taşıyacağını, bölge ve dünya barışı ve istikrarını korumaya hazır olduğunu dile getirdi.

Xi, “Mevcut durumda BRICS işbirliğinin güçlenmesi ve bu mekanizmanın uluslararası işlerde daha büyük rol oynaması, BRICS ülkelerinin ortak çıkarlarına olduğu gibi, uluslararası toplum ve özellikle yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin beklentilerine de uygundur” ifadesini kullandı.

Xi, Rusya'nın da aralarında bulunduğu BRICS ülkeleriyle birlikte, Xiamen Zirvesi'nde verimli sonuçlar alınmasını sağlayarak, zirvede varılan neticeleri eyleme geçirmek suretiyle BRICS işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Rusya-Çin ilişkilerinde olumlu gelişme eğiliminin kesintisiz sürdüğüne işaret eden Putin, iki ülke arasında kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesi ve önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümün derinleştirilmesi için yoğun üst düzey temasların sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Putin, Rusya'nın Çin'le yatırım, enerji, tarım, altyapı tesisleri, havacılık ve uzaycılık gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmek istediğini kaydederek, kültür, eğitim, spor, medya ve turizm işbirliği, yerel iletişim ile iki ordu arasındaki temasların yoğunlaştırılmasının önemli olduğunu söyledi.

Putin, Çin'in BRICS Liderler Görüşmesi ve yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog toplantısını düzenlemesine destek verdiklerini ifade etti.

Xi Jinping ve Putin her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor