Xi'den BRICS İş Forumu'nda küresel barış ve güvenlik vurgusu

2017-09-03 17:46:34 CRI

Xi'den BRICS İş Forumu'nda küresel barış ve güvenlik vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS ülkelerinin ortak, kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik vizyonuna odaklanarak küresel barış ve istikrarı koruması gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, Xiamen kentinde düzenlenen BRICS İş Forumu'nun açılışında bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, “BRICS ülkeleri olarak küresel barışı savunmayı ve uluslararası güvenlik nizamına katkı yapmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Konuşmasında, BRICS işbirliği mekanizması içinde bu yıl dış politika ve güvenlikle ilgili gerçekleştirilen temasları hatırlatan Xi Jinping, bu çabaların, başlıca uluslararası ve bölgesel meseleler üzerindeki istişareleri ve eşgüdümü güçlendireceğini, BRICS ülkeleri arasında sinerji yaratacağını ifade etti.

Xi Jinping, “BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkeleri ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarına saygı göstermeli, çok taraflılığı kararlılıkla desteklemeli, uluslararası ilişkilerin daha çok demokratikleşmesi için çalışmalı ve hegemonyacılık ile güç politikalarına karşı çıkmalıyız” diye konuştu.

BRICS ülkelerinin güncel jeopolitik meselelerin çözüm sürecinde yapıcı rol oynamaları çağrısında bulunan Xi Jinping, “Terörizmin her türüyle savaşırken bütünsel bir yaklaşım benimsersek, terörün hem kökündeki nedenlere hem de semptomlarına yanıt ararsak, teröristlerin saklanacak yerlerinin kalmayacağına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında “Suriye, Libya ve Filistin-İsrail çatışması gibi sorunlarda diyalog, istişare ve müzakereler yürütülmesi suretiyle siyasi çözüm sağlandığında savaş alevleri söndürülecek, yerlerinden olmuş mülteciler en sonunda evlerine dönebilecekler” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor