Wang Yi, Japon mevkidaşıyla K. Kore sorununu görüştü

2017-09-01 21:02:54 CRI

Wang Yi, Japon mevkidaşıyla K. Kore sorununu görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Japon mevkidaşı Taro Kono arasında bugün yapılan telefon görüşmesinde Kore Yarımadası'ndaki son durum ele alındı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Kore Yarımadası nükleer sorunuyla ilgili üst düzey temasları sürdü.

Wang Yi, karşı taraftan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silah geliştirmesine karşı çıktıklarını ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için uluslararası toplumla birlikte çaba göstermeye hazır olduklarını belirtti.

Çinli bakan, BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'nin son füze denemesine karşı “tek ses” yükselmesine olan desteklerini de ifade etti.

Kore Yarımadası meselesinin esasen bir güvenlik sorunu olduğunu kaydeden Wang Yi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ile barış mekanizmasının paralel şekilde ilerletilmesinin yanında, Pyongyang'ın balistik füze denemeleri ile ABD ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) geniş çaplı tatbikatlarının eş zamanlı olarak durdurulmasının önemine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in “paralel yol” ve “çifte durdurma” temeline dayalı bu çözüm paketinin, ilgili tarafların makul güvenlik endişelerini dengeli bir şekilde ortadan kaldırarak, nükleer sorunu tekrar diyalog ve görüşme yoluna oturtmayı amaçladığını söyledi.

Wang bu çabaların hem BM Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore ile ilgili kararlarına hem de Japonya'nın da aralarında bulunduğu farklı tarafların ortak çıkarlarına uyduğunu kaydetti.

Çinli bakan, tek taraflı yaptırımların BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına ve uluslararası hukuka uymadığına işaret ederek, Tokyo'nun yanlış kararlar vermemesini arzuladıklarını da ifade etti.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ise görüşmede, Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri yaparak provokatif girişimlerde bulunmasına şiddetle karşı çıktıklarını belirtti. Taro Kono, sorunun çözümünde önemli bir rol üstlenen Çin'le istişareleri güçlendirmek istediklerini söyledi.

Japon mevkidaşı ile görüşmesinde Çin-Japonya ilişkilerine de değinen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 2017'nin Çin ile Japonya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü olduğunu hatırlattı.

İkili ilişkilerin düzelmesinin iki halkın ortak çıkarlarına uyduğuna dikkat çeken Wang, Japonya'nın ilişkilere faydasız eylemlerden kaçınmasını, karşılıklı güven ve dostluğu tekrar tesis etmek için olumlu çaba göstermesini beklediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor