Çinli uzmanlar, BRICS işbirliğini masaya yatırdı

2017-09-01 20:01:56 CRI

Çin'deki etkili düşünce kuruluşlarından olan Çin ve Küreselleşme Merkezi (CCG) tarafından bugün Beijing'de düzenlenen seminerde, 3-5 Eylül'de Xiamen'de düzenlenecek 9. BRICS Zirvesi'nin önemi ve üye ülkeler arasındaki işbirliği mekanizması ele alındı.

Ana gündem maddesi olarak BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin geleceğine odaklanılan seminere katılan sekiz Çinli uzman ve akademisyen, söz konusu mekanizma kapsamında son yıllarda elde edilen başarıları değerlendirdi.

Katılımcılar, Xiamen Zirvesi'nden beklentilerini açıklamanın yanı sıra, BRICS işbirliğinin geleceğini ve karşılaşacağı sınamaları da masaya yatırdı.

Seminerde, bu yılki zirvenin hızla kalkınan yeni ekonomiler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine itici güç katacağı değerlendirmesi de yapıldı.

Katılımcılar, ayrıca geride bırakılan 10 yılda, BRICS ülkeleri arasındaki işbirliği mekanizmasının gün geçtikçe olgunlaştığında da mutabık kaldı.

Uluslararası rekabetin özünü kuralların rekabetinin oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, BRICS üyelerinin, gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini güçlendirerek, uluslararası arenadaki daha önemli bir güç olması ve küresel ekonomideki risklerle mücadele yetkinliğini artırması gerektiğini de vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor