Li Keqiang: Kuşak ve Yol'u Tacikistan kalkınmasıyla entegre etmek istiyoruz

2017-09-01 10:33:27

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Çin'e resmi ziyarette bulunan ve Yeni Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı'na katılacak Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'la bir araya geldi.

Li Keqiang, Çin ve Tacikistan'ın dost komşular olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasında diplomatik ilişkinin kuruluşundan itibaren geçen 25 yılda ikili ilişkilerin büyük aşama kaydedildiğini ifade etti.

Li Keqiang, Tacikistan'la karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye, karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini genişletmeye, kültürel temasları artırmanın yanı sıra Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) gibi mekanizmalardaki iletişimi ve eşgüdümü sıkılaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Li Keqiang, Tacikistan halkının kendi ülkenin durumuna uygun kalkınma yolunda ısrar etmesini kararlılıkla desteklediklerine işaret ederek, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Tacikistan'ın kalkınma stratejisiyle entegre edilmesini istediklerini ifade etti. Tacikistan'la enerji, altyapı tesisleri inşas ve imalat gibi alanlarda endüstriyel kapasite işbirliğini derinleştirmeyi ümit ettiklerini dile geitren Li Keqiang, iki ülke arasında ulaşım, iletişim gibi alanlardaki karşılıklı bağların ve temasların seviyesini yükseltmeye hazır olduklarını dile getirdi.

İmamali Rahman, Çin'le kalkınma stratejilerini entegre etmek ve elektrik, tarım, ulaşım altyapı tesisleri, finans ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini artırmak istediklerine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor