Çin-Tacikistan ilişkisi kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldı

2017-09-01 09:22:45

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing'de Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'la bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması kararlaştırıldı.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Tacikistan'ın samimi dost, komşu ve birbirine güvenen stratejik ortaklar olduğunu söyleyerek, 2013 yılında iki ülke arasında stratejik ortaklık ilişkisinin geliştirilmesinden bu yana üst düzey temas, siyasi güven ve somut işbirliğinin tarihin en yüksek düzeyine ulaştığını belirtti.

Xi, Çin'in Tackistan'la birlikte ikili ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarma vesilesiyle, işbirliklerini derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Xi, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Tacikistan'ın 2030 vizyonunun kenetlenmesi; ulaştırma, enerji, geçit ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi önerisinde bulundu. Xi, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) kapsamında da eşgüdümün artırılması gerektiğini dile getirdi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, iyi komşu, ortak ve kardeşler olan Çin ile Tacikistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yılda ikili ilişkilerde büyük ilerleme kaydedildiğine işaret etti. Rahman, Çin'le eğitim, kültür, gençler ve taşra yönetimleri arası iletişim gibi alanlardaki temasları yoğunlaştırmaya, bölgesel ve uluslararası sorunlarda eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasıyla ilgili ortak bildirinin yanı sıra, 10'dan fazla işbirliği anlaşması imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor