Çin'den Kore Yarımadası krizinde “sorumlu tutum” vurgusu

2017-08-30 20:50:05 CRI

Çin'den Kore Yarımadası krizinde “sorumlu tutum” vurgusu

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki barış ve istikrarın korunması için BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını kapsamlı ve kararlı şekilde uyguladığını, soruna çözüm aranmasında üzerine düşen rolü üstlendiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) baskı yapması gerektiğine dair iddialara yanıt verdi.

Sözcü, Çin'in soruna Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile bölgesel barış ve istikrarın korunması açılarından yaklaştığına işaret etti.

Çinli sözcü, “Yaptırımlar, bas bas bağırılıp öne çıkarılırken, barışçı görüşmeler arka plana itiliyor. Bazı ülkeler, hiçbir sorumluluk üstlenmeden meyve almak istiyor. Sorumlu bir ülkenin tutum ve davranışları bu şekilde olmamalı” ifadelerini kullandı.

Kore Yarımadası meselesinin aslen bir güvenlik sorunu olduğunu hatırlatan sözcü, Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD gibi barışçı çözüm anahtarını ellerinde tutan ülkelerin gerekli sorumluluğu üstlenerek bölgede barış ve istikrar için makul ve doğru kararları vermeleri gerektiğini söyledi.

Diğer yandan, BM Güvenlik Konseyi tarafından dün yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin tüm füze denemelerini durdurması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, üye ülkelerden ilgili yaptırım kararını yerine getirmeleri istenirken, Kore Yarımadası'ndaki soruna barışçı, diplomatik ve siyasi yollardan çözüm aramak için de çaba harcandığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bu konuyla ilgili olarak ise BM Güvenlik Konseyi'nin son kararının içeriğinde iki önemli nokta bulunduğunu, bunların eşit şekilde önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Çinli sözcü, ilgili tarafların sorumlu bir tutum göstermesi ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını yerine getirerek Kore Yarımadası sorununu diyalog ve barışçı çözüm yoluna döndürmesini arzuladıklarını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin dün açıkladığı başkanlık bildirisinde, Kuzey Kore'nin füze denemesi en sert dille kınanırken, bu ülkenin ilgili kararlara uyarak tüm deneme faaliyetlerini durdurması istendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor