Xi, 9. BRICS Zirvesi'ni yönetecek

2017-08-30 16:49:30

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin'in Xiamen kentinde düzenlenecek BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi ve Yeni Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı'nı yöneteceğini açıkladı.


Wang Yi bugün Beijing'de düzenlenen brifingde söz konusu zirve ile diyalog hakkında detaylı bilgi verdi. Buna göre, BRICS Sanayi ve Ticaret Forumu 3-4 Eylül'de yapılacak. Söz konusu forum BRICS'in kuruluşundan bu yana düzenlenen en büyük sanayi ve ticaret forumu niteliğinde olacak.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping forumun açılış törenine katılarak konuşma yapacak. 9. BRICS Zirvesi ise 4 Eylül'de yapılacak. Xi Jinping zirve kapsamında çeşitli toplantıları yönetecek. Zirve bitiminde ise Xiamen Bildirisi yayımlanacak.


Xi ayrıca 5 Eylül'de yapılacak Yeni Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyalogunu yönetecek. Diyalog bitiminde ise başkanlık bildirisi yayımlanacak. Ardından Xi Jinping'in yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlaması planlanıyor.


2017 yılının BRICS işbirliğinin kritik bir yılı olduğuna dikkat çeken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in diğer BRICS ülkeleri ile el ele vererek, işbirliğini genişletmeye, böylece 5 BRICS üye ülkesinin halklarına yarar getirmeye, hatta tüm dünyanın gelişmesine katkı sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.


BRICS işbirliğinin siyasete, ekonomiye ve kültüre dayandığına işaret eden Wang Yi, 9. BRICS Zirvesi'nin verimli geçmesiyle birlikte, gelişme dinamizmi biriktireceklerini, BRICS'in etkisini artıracaklarını, toplumsal zemini pekiştireceklerini, dünyaya barış ve gelişme sinyalini ileteceklerini ve BRICS işbirliği mekanizmasını yoğunlaştıracaklarını, böylece daha parlak bir geleceği kucaklayacaklarını kaydetti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor