Wang Yi: “BRICS+”, BRICS işbirliğinin dinamizmini arttıracak

2017-08-30 16:24:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün dışişleri bakanlığında düzenlenen, BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi ve Yeni Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı ile ilgili brifingde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wang Yi, BRICS mekanizmasının kapalı bir kulüp olmadığını, BRICS kapsamındaki işbirliğinin etki gücünün 5 ülkenin dışına yayıldığını kaydetti.

Wang Yi, BRICS mekanizmasının sadece yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin dayanışma ve işbirliğini güçlendirip ortak çıkarlarını korumaları için önemli bir platform haline gelmekle kalmayıp, uluslararası barış ve kalkınma davasında önemli rol oynadığına dikkat çekti.

BRICS'in açık bir organizasyon olduğunu vurgulayan Wang Yi, 2013 yılından itibaren düzenlenen BRICS ülkeleri liderlerinin görüşmelerinde, zirvenin ev sahipliğini üstlenen ülkelerin, BRICS dışındaki diğer ülkeleri davet edip diyalog ve iletişimi koruduğunu hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Wang, 2017 yılında Çin'in daha önceki başarılı deneyimlerini değerlendirerek ortaya koyduğu “BRICS+” modelinin birçok yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin desteklerini kazandığını belirtti.

Wang Yi, Çin'in Xiamen zirvesi sırasında yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerin diyalog toplantısını düzenleyeceğine işaret etti. Wang, Çin'in dünya çapından 5 ülke liderlerini de diyaloga davet edip Güney-Güney İşbirliği ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği olmak üzere iki konunun ele alınacağını ifade etti. Dışişler Bakanı Wang, “BRICS+” modelinin BRICS işbirliğinin dinamizmini yeterince ortaya koyacağı inancını da dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor