Çin'den ortak kader topluluğu vurgusu

2017-08-30 16:06:19

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki (BM) daimi temsilcisi Liu Jieyi, çatışmayı önceden önleme, barış koruma, barış yapılandırma ve sürdürülebilir barış arasında koordinasyonun güçlendirilmesiyle küresel barışın korunmasının etkin şekilde sürdürülmesi gerektiğini açıkladı.

Liu Jieyi aynı gün BM Güvenlik Konseyi'nin barış korumaya ilişkin açık oturumunda yaptığı konuşmada, güvenlik konusunda tüm dünya ülkelerinin çıkarlarının iç içe geçtiğine işaret etti.

Liu Jieyi, kalıcı barışı korumak için BM Tüzüğü gereğince, insanoğlunun ortak kader topluluğuyla istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda küresel yönetim sisteminin oluşturulması, işbirliği ve sürdürülebilirliğe dayalı yeni güvenlik konseptinin hayata geçirilmesi çağrısı yaptı.

Liu Jieyi, çatışmayı önlemede barış ve istikrarın korunmasına önem verilmesi gerektiğine işaret ederek, BM barış koruma eylemlerinin BM Tüzüğü doğrultusunda yapılması gerektiğini ifade etti.

Liu Jieyi, barış yapılandırmada siyasal güvenliğin korunması ve geliştirilmesi kapasitesini artırmanın ön planda bulundurulması gerektiğini söyledi. Liu, sürdürülebilir barış ve sürdürülebilir güvenlik arasında denge kurulmasının önemine de değindi.

Liu Jieyi, Çin'in BM barış koruma misyonları ve operasyonlarının her zaman aktif katılımcısı olduğuna işaret ederek, insanoğlunun sürdürülebilir gelişme ve barışının korunmasına önemli katkı sağlamaya devam edeceğini belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor