Çin: BRICS ülkeleri çok yönlü ticaret sistemini korumalı

2017-08-29 20:52:44 CRI

Çin: BRICS ülkeleri çok yönlü ticaret sistemini korumalı

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, küreselleşmenin zorluklarla karşılaştığı günümüzde, BRICS ülkelerinin kurallar üzerine bina edilmiş çok yönlü bir ticaret sistemini korumaları gerektiğini belirtti.

2017 BRICS Ülkeleri Ticari Yardım Semineri bugün başkent Beijing'de yapıldı.

Seminerde, küresel ekonominin yavaşladığı ortamda, çok sayıda ülkenin ticari yardım tedbirlerini büyük ölçüde artırdığına dikkat çekildi.

Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, 2016 yılının ilk yarısı itibarı ile BRICS ülkelerine bin 732 anti-damping soruşturması ve 205 anti-sübvansiyon soruşturması açıldı. Bu soruşturmaların sayısı, dünya genelindeki toplam ticari davaların da yüzde 34,8'ini oluşturdu.

Çinli bakan Wang Shouwen, seminerde yaptığı açıklamada, BRICS ülkelerinin ticari yardımlar konusundaki temas ve işbirliğini güçlendirdiğini ifade etti. Wang, aynı zamanda çok yönlü ticaret sisteminin korunması ve farklı tür ticari korumacılık girişimleriyle mücadelede hemfikir kalındığını belirtti.

Wang, küreselleşme sürecinde farklı ülkelerin istişareleri güçlendirerek hem serbest ticareti koruyacak hem de iç sektörleri küresel rekabet baskısından kurtaracak bir ticari destek mekanizması kurulması için çaba harcanması çağrısında bulundu.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, seminerde BRICS 7. Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı'nda sağlanan anlaşmaları yerine getirmek için de bazı öneriler ortaya koydu.

Bu öneriler kapsamında Wang, açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazanca dayalı ruhun korunarak, yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının korunmasını istedi.

Bunun yanında, çok yönlü ticari destek kurallarının geliştirilerek, kurallar üzerine bina edilen çok yönlü bir ticaret sisteminin oluşturulması gerektiğini belirten Wang, ticari korumacılığa karşı çıkılarak şeffaf, adil ve özgür bir ticaret ortamının korunmasının da önemine vurgu yaptı.

Söz konusu etkinlik, BRICS çerçevesinde gerçekleştirilen 4. ticaret yardım semineri oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor