Çin Savunma Bakanlığı: Yüksek seviyede alarmdayız

2017-08-29 10:20:48

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, yasa dışı şekilde Donglang bölgesine sızan Hindistan askerlerinin sınırın Hint bölümüne doğru teçhizatlarıyla birlikte geri çekildiğini ve Çinli personelin Hintli askerleri yerinde tespit ettiğini bildirdi. Wu Qian, Çin ordusunun yüksek seviyeli alarmda kalacağını ve ülkenin toprak bütünlüğüyle egemenliğini kararlılıkla koruyacağını kaydetti.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in talebiyle Hindistan tarafının aynı gün yerel saatle 14.30 sularında geri çekilmesiyle ilgili olay hakkında Çin'in değerlendirmesi soruldu.

Çin-Hindistan sınır bölgesinin barış ve huzurunun bölgesel barış ve istikrarla ilgili olduğunu ifade eden sözcü Wu Qian, bu durumun aynı zamanda iki ülke halkının ortak çıkarına uyduğunu belirtti.

Hindistan tarafının meydana gelen olaydan ders almasını ve tarihte varılan sınır anlaşmasına ve uluslararası hukuka uyması gerektiğine işaret eden Wu Qian, Hindistan'ın Çin'le birlikte sınır bölgesinin barışıyla huzurunu korumasını, iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri sağlıklı bir şekilde geliştirmesini istediklerini ifade etti.

Wu Qian, güvene ve yeteneğe sahip olan Çin ordusunun ulusal egemenliği, güvenliği, kalkınma çıkarını koruyabileceğini ve dünya barışının gerçekleştirilmesinde daha fazla katkıda bulunabileceğini savundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor