UAEA, Çin'deki çalışmaları inceliyor

2017-08-28 18:53:14 CRI

UAEA, Çin'deki çalışmaları inceliyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Çin Ulusal Atom Enerjisi Kurumu'nun daveti üzerine ilk kez Çin'deki nükleer güvenlik koruma çalışmalarını değerlendirmeye başladı.

Söz konusu çalışmalar kapsamında, uluslararası nükleer güvenliğin garanti altına alınmasına dair en yeni fikirlere ve en yüksek standartlara dayanılarak Çin'deki nükleer güvenlik koruma sistemi incelenecek, nükleer tesislerin güvenliğinin korunma yetkinliği değerlendirilecek. Ajans, değerlendirmeler neticesinde öneriler de ortaya koyacak.

Çin tarafı, bu sürecin, ülkenin nükleer güvenliği koruma alanındaki faaliyetlerinin uluslararası standartlarla bütünleşmesine ve çalışmaların seviyesinin yükselmesine destek vermesini istiyor.

Farklı ülkelerden gelen uzmanların oluşturduğu ekip, 10 gün sürecek değerlendirmeler esnasında Qinshan Nükleer Santrali'ndeki Fangjiashan nükleer elektrik projesini inceleyecek.

Diğer yandan, UAEA yetkilileri, Çin Ulusal Atom Enerjisi Kurumu'nun, nükleer güvenliği koruma yükümlülüklerini yerine getirerek, ilgili yasama çalışmalarını ilerlettiğini açıkladı.

Yetkililer, Çin hükümetinin nükleer güvenlikle ilgili denetimleri artırarak, nükleer sanayinin hızla ve sağlıklı şekilde gelişmesini sağladığı değerlendirmesinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor