Çin: Hindistan sınır sorununda sözünden cayıyor

2017-08-24 19:43:41 CRI

Çin, Hindistan'ın kısa bir süre önce “Çin-Hindistan sınır bölgesinde kara yolu inşa etme” kararı almasının, sınır sorununda daima sözünden caydığının bir göstergesi olduğunu açıkladı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, Çin-Hindistan sınır sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.


Hua Chunying, “Çin, kendi toprağında yol yaparken, Hindistan 'sözde güvenlik kaygısı' bahanesiyle yasa dışı olarak sınırı geçip engellemeye çalıştı. Şimdi ise Hindistan, sınırın tartışmalı bir bölgesinde yol yapacak. Bu durum, Hindistan'ın sınır sorununda daima sözünden caydığını ve sözleriyle eylemlerinin birbiriyle çeliştiğini gösteriyor.” diye konuştu.


Hua, Hindistan'ın henüz tam olarak kesinleşmemiş sınır bölgesinde askeri amaç taşıyan altyapı tesisleri inşasının, sınır bölgesindeki mevcut gerginliğin yumuşatılmasına yararlı olmadığının altını çizdi.


Hindistan İçişleri Bakanlığı, Çin-Hindistan sınırının batı kesiminde kara yolu inşasına izin vermişti. Hindistan basınında son günlerde çıkan haberlerde, söz konusu yol inşasıyla, ücra bölgelerdeki güvenlik birlikleri ile tartışmalı bölgelerin birbirine bağlanabileceği ve böylece Hindistan sınır birliklerinin üstünlüğünün güvence altına alınabileceği ileri sürülüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor