“Çin'in, Afganistan'ın barış sürecine tam destek verdiği yinelendi”

2017-08-24 18:55:42 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Afganistan sorununun ele alındığı bildirildi. Görüşmede Yang'ın, Çin'in Afganistan'ın barış sürecine verdiği çabaları yinelediği açıklandı.


ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Afganistan ve Güney Asya'ya yönelik yeni stratejilerini açıkladığı konuşması tüm dünyanın dikkatini çekti.


Trump'ın konuşmasının ardından, dün Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında, Çin-ABD ilişkilerini ve Afganistan sorununu ele alan bir telefon görüşmesi yapıldı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, Yang Jiechi'nin Çin'in savunduğu siyasi diyaloğun Afganistan sorununu çözebilecek tek çıkış yolu olduğu görüşünü yinelediğini belirtti.


Hua “Uluslararası toplum Afganların önderliğinde ve Afganlara ait bir barış sürecine destek vermeli. Afganistan'ın geniş ve kapsayıcı siyasi uzlaşıya kavuşmasına, Afgan halkının ülkenin somut koşullarına uyan bir kalkınma yolu bulmasına ve Afganistan hükümetinin terörle mücadelesine destek verilmeli.” diye konuştu.


Hua, ABD'yle Afganistan sorunu üzerindeki iletişim ile eşgüdümü korumanın yanı sıra, Afganistan'da ve bölgede istikrarın gerçekleştirilmesi için çabaları sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor