Çin: İşletmelerimizin haklarını koruyacağız

2017-08-24 18:44:52 CRI

Çin, ABD'nin ülkesine yönelik başlatacağı soruşturmalara karşı, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını açıkladı.


ABD Ticaret Temsilcisi  Robert Lighthizer, 18 Ağustos'ta “1974 Ticaret Yasası” uyarınca Çin'e karşı soruşturma başlatacağını açıkladı. Soruşturma çerçevesinde, Çin hükümetinin teknoloji transferi, fikri mülkiyet hakları, inovasyon gibi alanlardaki politikaları ile eylemlerinin haklılığı, ayrıcalık niteliği ve bu faktörlerin ABD'nin ticaret sektörüne baskı ya da kısıtlamalar getirdiği yönündeki iddialar araştırılacak.


Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:


“ABD'nin kendi yurt içi yasasına göre, Çin'e yönelik ticari soruşturma başlatması, mevcut uluslararası ticaret sistemini baltalamakla kalmadı; Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ilerletme çabası harcayan çeşitli tarafların da çalışma şevkini kırdı. Bu tür tek taraflı ve koruyucu eylemlere karşı şiddetli hoşnutsuzluk duyuyoruz. Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak için gereken tüm önlemleri alacağız.”


Gao Feng, ekonomi ve ticaret sorunlarında Çin ve ABD'nin ortak çıkarlarının anlaşmazlıklardan daima çok olduğunu ve iki ülkenin karşılıklı yarar ile ortak kazancı gerçekleştirebileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor