Çin: Hindistan “Gerçek Kontrol Hattına” uymalı

2017-08-21 20:38:32 CRI

Çin, Hindistan'ın iki ülke arasında varılan anlaşmada belirlenen kurallara sadık kalması ve iki ülke arasındaki “Gerçek Kontrol Hattı”na (LAC) uyması çağrısında bulundu.


Çin ve Hindistan askerleri arasında kısa bir süre önce sınır bölgesindeki Pangong Gölü yakınlarında yaşanan arbede, bazı basın kuruluşlarında gündeme gelmişti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında olay hakkında bilgi verdi.


Hua, Çin sınır savunma birliklerinin, 15 Ağustos'ta Çin-Hindistan sınırının batı kesiminde yer alan Pangong Gölü bölgesindeki “Gerçek Kontrol Hattı”nın (LAC) Çin'e ait kısmında, olağan devriye görevlerini yerine getirirken Hindistan sınır birlikleri tarafından engellendiğini söyledi.


Hua, Hint askerlerinin Çinli askerleri darp ettiğini ve yaşanan olayın bazı Çinli askerlerin yaralanmasına yol açtığını belirtti.


Sözcü, Hindistan'ın söz konusu eyleminin iki taraf arasındaki sınır bölgesinin barış ve huzurunu korumayı amaçlayan ilgili mutabakata aykırı düştüğünü ve Çin-Hindistan sınırının batı kesimindeki güvenliği tehdit ettiğini kaydetti.


Çin'in bundan büyük memnuniyetsizlik duyduğuna ve Hindistan nezdinde ciddi girişimde bulunduğuna dikkat çeken Hua, Hindistan'ın iki ülke arasında varılan anlaşmada belirlenen kurallara sadık kalması ve iki ülke arasındaki “Gerçek Kontrol Hattı”na (LAC) uyması gerektiğini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor