“Başka ülkelerin kaygılarına saygı gösterilmeli”

2017-08-21 19:01:03 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dünya ülkelerinin kendi güvenliğini ve çıkarlarını düşünürken, başka ülkelerin haklı güvenlik kaygılarına da saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.


ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford kısa bir süre önce Tokyo'da Japon Öz Savunma Kuvvetleri yetkilisiyle görüşmesinde, Japonya'nın, füze savunma sisteminin bir an önce ithal edilmesine ilişkin talebine yardım sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Dunford, ABD ve Japonya'nın balistik füze savunma kabiliyetlerinin entegre edilmesinin son derece büyük önem taşıdığını öne sürdü.


Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Sözcü, Çin hükümetinin öteden beri füze savunma sorununun küresel stratejik istikrarla ve büyük ülkeler arasındaki karşılıklı güvenle ilişkili bir sorun olduğu, bu nedenle bu konuda temkinli davranılması gerektiği görüşünü savunduğunu ifade etti.


Hua Chunying ayrıca, ABD ve Japonya arasında yapılan ikili askeri işbirliğinin, üçüncü tarafların hak ve çıkarları ile bölgenin barışı ve istikrarına zara vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor