Ruanda, Çin ile işbirliğini derinleştirmek istiyor

2017-08-21 10:18:37 CRI

Ruanda, Çin ile işbirliğini derinleştirmek istiyor

Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Çin ile her alandaki dostça işbirliğini ilerletmeyi, ikili ilişkilerin seviyesini yükseltmeyi istediklerini söyledi.

Paul Kagame, başkent Kigali'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda dün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi Liu Xiaofeng'i kabul etti.

Yeni görev dönemine başlaması nedeniyle düzenlenen törene katılan Liu'ya teşekkürlerini sunan Kagame, görüşmede Çin ile Ruanda arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı.

Kagame, Ruanda dâhil olmak üzere Afrika ülkelerine büyük destek ve yardım sağlayan Çin'in, Afrika'nın kalkınma alanındaki gerçek ortağı olduğunun altını çizdi.

Kagame, Çin-Ruanda ilişkilerinde yeni bir dönemin açılması için farklı alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Liu, görüşmede, cuma günü itibarıyla cumhurbaşkanlığında 3. dönemine başlayan Kagame'ye Xi Jinping'in tebriklerini ve en samimi dileklerini iletti.

Aynı zamanda Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı da olan Liu Xiaofeng, 46 yıl önce diplomatik ilişkileri tesis eden Çin ile Ruanda arasındaki ikili ilişkilerin daima istikrarlı ve sağlıklı şekilde geliştiğini hatırlattı.

Liu, Kagame'nin mart ayındaki Çin ziyareti sırasında iki liderin çeşitli alanlarda önemli uzlaşılara vararak ikili ilişkilerin geleceğine yön verdiğine de işaret etti.

Çin'in Ruanda ile karşılıklı siyasi güveni artırmak, ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek ve halklar arasındaki dostluğu güçlendirmek için çalışmayı istediğini belirten Liu, bunun iki halkın da yararına olacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor