Kuşak ve Yol inşası düzenli olarak ilerletiliyor

2017-08-18 10:44:18 CRI

Kuşak ve Yol işbirliğinin ve inşasının düzenli bir şekilde ilerletildiği bildirildi.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından dün yayınlanan bir raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde bağlantı inşalarının canlı olarak geliştiği kaydedildi.


Raporda, Endonezya'da yapımını Çinli işletmelerin üstlendiği Jakarta-Bandung Hızlı Tren Hattı ile Çin'in Yunnan eyaleti ve Laos'un başkenti Vientiane arasındaki Çin-Laos Demiryolu Hattı ve Pakistan'daki Gwadar Limanı gibi projelerin inşasının hızlandırılarak devam ettiği ifade edildi.


Rapora göre ayrıca, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa ile Cibuti'nin başkenti Cibuti arasındaki demiryolu hattı ve Kenya'nın başkenti Nairobi ile Doğu Afrika'daki en büyük liman olan Mombasa arasındaki demiryolu hattı hizmete açıldı.


Öte yandan Çin-Myanmar Ham Petrol Hattı hizmete açılırken, Çin ile Avrupa arasında 4 binden fazla tren seferi yapıldı. Söz konusu tren seferleri, 12 Avrupa ülkesindeki 31 kente ulaşım sağlıyor.


Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında üretim kapasitesi işbirliği de devamlı olarak derinleştiriliyor. Şu anda Çin ile Kazakistan ve Etiypoya dahil 30'dan fazla ülke arasında üretim kapasitesi işbirliği yürütülüyor.


Rapora göre ayrıca, ticaret ve yatırımda sürekli artış kaydediliyor. Çinli işletmeler, bu yılın ilk yarısında Kuşak ve Yol güzergahındaki 47 ülkeye 6 milyar 610 milyon dolar yatırım yaptı.


Çinli işletmeler, 2016 yılının sonu itibarıyla Kuşak ve Yol güzergahındaki 20 ülkede 56 ekonomik ve ticari işbirliği bölgesini kurarak, toplam 18 milyar 500 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor