Çin: “Çifte durdurma” adil ve uygun bir öneridir

2017-08-17 20:42:09

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Kore yarımadasındaki nükleer sorununun kritik bir güvenlik sorunu olduğunu hatırlatarak, Çin'in konuyla ilgili olarak ortaya koyduğu “çifte durdurma” önerisinin mevcut durumda sorunun barışçı şekilde çözümü için uygun, adil, eşit ve gerçeklere uygun bir öneri olduğunu belirtti.

Çin, “çifte durdurma” önerisiyle hem Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer denemelerini hem de ABD ve Güney Kore'nin askeri tatbikatları durdurmalarını talep ediyor.

Diğer yandan Amerikan tarafı aynı fikirde değil. ABD dışişleri bakanlığından kısa süre önce yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer planı ile ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatının “kıyaslanamayacağı” ifade edildi. ABD tarafı, yasalara uygun şekilde yürütülen askeri tatbikatın devam edeceğini belirtiyor.

Çin dışişleri sözcüsü Hua Chunying konuyla ilgili olarak gazetecilerin soruları yanıtlarken, “çifte durdurma” önerisinin mevcut gergin durumun yumuşatılmasına yararlı olacağı gibi, ilgili tarafların yeniden barış görüşmelerine dönmesine de zemin hazırlayacağını belirtti.

Diğer yandan sorunun diplomatik çözümüne inanan açıklamalar son günlerde artıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Genelkurmay Başbakanı Orgeneral Joseph F. Dunford yaptıkları açıklamalarda Kore yarımadasındaki sorunu siyasi ve diplomatik yollarla barışçı şekilde çözülebileceğini ifade ettiler.

Hua Chunying, bu konuyu değerlendirirken “Antonio Guterres'in bu konudaki tutumunu tamamen takdirle karşılıyoruz. Aynı zamanda ilgili tarafların Güvenlik Konseyi'nin 2371 sayılı kararını tamamen uygulayarak, KDHC'nin nükleer geliştirmesini önlemek için tedbir almaya devam etmelerini bekliyoruz. Herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu üstlenmelidir, tarafların yeniden görüşme masasına dönmesi sağlanmalıdır” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor