Çin'den Belgrad ve Priştine'ye diyalog çağrısı

2017-08-17 10:31:31 CRI

Çin, Belgrad ve Priştine'ye anlaşmazlıkları çözmek için diyalog ve müzakereleri başlatma çağrısı yaptı.


Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararının, Kosova sorununun çözümünde önemli bir hukuki dayanak olduğunu belirtti.


Wu Haitao Güvenlik Konseyi'nin Kosova hakkında düzenlediği toplantıda, tarafların BM Güvenlik Konseyi'nin kararları çerçevesinde kabul edilebilir bir çözüm aramaları gerektiğine vurgu yaptı.


Wu, Çin'in Sırbistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu, Belgrad'ın Kosova konusundaki meşru kaygılarını anladığını ve Sırbistan'ın siyasi bir çözüm aramaya yönelik çabalarını takdirle karşıladığını ifade etti.


Çinli yetkili, güvenlik meselesinin mevcut durumunu korumasına rağmen Kosova'nın karmaşık ve zorlu sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizdi.


Çin'in, Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkide yeni bir sayfa açmayı hedefleyen bağları memnuniyetle karşıladığının altını çizen Wu, tarafların siyasi uzlaşı kararına bağlı kalması ve bir an önce yüksek düzey siyasi diyaloğu yeniden başlatmasının önemine değindi.


Çin, BM Kosova Misyonu ile AB Kosova Misyonu'nun (EULEX) ve Kosova'daki diğer uluslararası güçlerin birlikte çalışarak, Kosova'daki durumun iyileştirilmesi ve sorunun nihai çözüme ulaştırılması için yapıcı bir rol oynamasını umuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor