Japon saldırganlar 72 yıl önce bugün teslim oldu

2017-08-15 20:32:15

Japon saldırganlar 72 yıl önce bugün teslim oldu

   Bugün, İkinci Dünya Savaşı'nda Japon saldırganların koşulsuz teslim olmasının 72'nci yıldönümü. Bu özel gün, Çin genelinde çeşitli etkinliklerle anıldı.

   Başkent Beijing'de hava sıcaklığına rağmen Japon Saldırganlara Direniş Savaşı Anma Müzesi'ne ziyaretçiler akın etti. Öğlen saat 14.00 itibariyle müzeye 5 bin 162 ziyaretçi giriş yaptı.

   Liaoning Fuxin İkinci Dünya Savaşı'nda Ölen Madenciler Anma Müzesi'nde “Kuzeydoğu Halkının Japon Saldırganlara 14 Yıllık Direniş Savaşı” adlı sergi düzenlendi. Chongqing'deki anma müzesi de yoğun ilgi gördü.

O günleri yaşamış isimlerden 84 yaşındaki Xie Yingwei gazetecilere yaptığı açıklamada Çin'in İkinci Dünya Savaşı'nın ana savaş sahası olduğuna işaret ederek, Çin halkının Japon saldırganlara karşı direniş savaşında büyük fedakârlık gösterdiğini, tarihin bu kesitinin sonsuza kadar yüreklerde taşınması ve barışa büyük önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de bir açıklama yaparak, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda işlediği emperyalist işgalden derin ders alması gerektiğini belirterek, Tokyo'nun Çin gibi savaş mağduru olan Asya ülkelerinin halklarının duygularına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor