Jinghe depremi 150 milyon yuan ekonomik kayba yol açtı

2017-08-10 12:05:22

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Börtala Moğol Özerk İli'nin Jinghe ilçesinin yönetimi dün gece yarısı basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, dün saat 16:00'ya kadar Jinghe ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından 10 binlerce depremzede güvenli yerlere transfer edilirken, depremin 150 milyon yuan ekonomik kayba yol açtığı belirtildi.

Dün saat 12:00'ye kadar Jinghe ilçesinde 3'ü ağır olmak üzere toplam 32 kişinin yaralandığı, can kaybı olmadığı bildirildi. Aynı gün saat 16:00'ya kadar toplam 307 konutun yıkıldığı, 5 bin 469 konutun hasar gördüğü açıklandı.

Depremin ardından yerel hükümet altyapı tesisleri onarım ekibi oluşturarak, su ve elektrik tedariki ile ulaşımı güvence altına aldı. Çeşitli kademelerdeki sağlık, itfaiye ekipleri ve kamu güvenlik polisleri depremin ilk anlarında deprem bölgesine ulaştı. Arama-kurtarma ekibi ve yardım malzemeleri gönderilerek yaralılar tüm olanaklarla tedavi altına alındı ve afet bölgesinde enkaz temizleme çalışmaları başlatıldı.

Çin sivil kuruluşları afet bölgesine bin 500 adet çadır, bin 540 adet yatak, 500 adet portatif yatak, bin adet el feneri, Çin Kızıl Haç Örgütü 500 adet yorgan gönderdi. Jinghe ilçesi genelinde afetzedeler için 4 yerleşim noktası oluşturuldu.

Bugün saat 0:00'a kadar Xinjiang Deprem Müdürlüğü toplam 214 artçı sarsıntı kaydetti. Kaydedilen artçı sarsıntıların en büyüğü 4.7 olarak tespit edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor