Çin Dışişleri, Tokyo'nun iddialarına tepki gösterdi

2017-08-09 21:23:06 CRI

Çin Dışişleri, Tokyo'nun iddialarına tepki gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Japonya'nın yayımladığı 2017 yılı “Savunma ilgili Beyaz Kitap”ta Çin'e yöneltilen asılsız suçlamalara kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

Sözcü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, Japonya'nın beyaz kitabında bir kez daha gerçeklere aykırı şekilde Çin'in olağan askerî faaliyetlerinin suçlandığını ve Güney Çin Denizi sorununa dair gerçeklerin çarpıtıldığını belirtti. Bu iddialara kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade eden sözcü, Japonya nezdinde resmî girişimde bulunulduğunu da kaydetti.

Çin hükümetinin ülkenin toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve denizlerdeki haklarını koruma konusundaki kararlılığını yineleyen sözcü, Diaoyu Adası açıklarındaki devriye gezilerinin Çin'in yasal hakkı olduğunu, Nansha adalarına bağlı adalardaki inşa faaliyetlerinin de uluslararası hukukun egemen bir ülkeye tanıdığı yasal haklar dâhilinde bulunduğunu vurguladı.

Sözcü, Japonya'dan Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı korumak için harcadıkları çabalara saygı göstererek soruna müdahil olmayı durdurmasını, bölgede barış ve istikrar sağlanması için daha yapıcı rol oynamasını istedi.

Çinli sözcü, ayrıca Japonya'nın askerî ve güvenlik politikalarında değişikliğe gitmeyi, sözde güvenlik tehditlerini abartmak suretiyle ordusunu güçlendirmeyi ve anayasasını değiştirmek için bahane bulmayı amaçladığını kaydetti.

Sözcü Geng, son olarak, Tokyo'ya tarihten ders alarak barışçıl kalkınma yolunu izleme, Çin'le karşılıklı siyasi güveni artırma ve bölgedeki barış ve istikrarı koruma yönünde adımlar atma uyarısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor