Çin'den Japonya'ya tepki

2017-08-09 12:02:40 CRI

Japonya Dışişleri Bakanlığı, dün 2017 yılı “Savunma'yla İlgili Beyaz Kitap” yayınladı. Beyaz kitap, Çin ordusunun itibarını kasten karartmaya çalışan ve uluslararası toplumu aldatan sözlerle dolu olduğu görüldü. Çin Savunma Bakanlığı'nın basın sözcüsü Wu Qian, dün yaptığı açıklamada, Çin ordusunun buna kararlılıkla karşı çıkarak, Japonya tarafına ciddi girişimde bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu beyaz kitapta deniz güvenliği sorunu bahanesiyle bir kez daha “Çin tehdidi” teorisi ortaya getirilerek, Japonya'nın güvenlik durumunun gittikçe ciddileşmesi bahanesiyle Shinzo Abe yönetiminin savunma politikasını daha güçlendirmesine destek yaratmaya çalışıldı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, “Japonya, Çin'in kendi niyeti doğrultusunda Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi'ndeki mevcut durumu değiştirmesinin uluslararası toplum ve bölgede ortak endişe yarattığı iddiasında bulundu. Aslında, tam aksine Japonya'nın askeri güvenlik politikasını yeniden düzenleyerek asker sayısını artırması ve Güney Çin Denizi işlerine karışması gibi davranışları, büyük endişeler yarattı.” diye konuştu.

Wu Qian, uluslararası toplumun Japonya'nın yalanlarını defalarca yinelemesine uyanık kalması gerektiğini de vurguladı. Sözcü Wu, “Japonya, Çin'in savunması ve askeri politikasında şeffaflık eksikliği eleştirisi yaptı. Aslında, savunma niteliğindeki askeri politikasını kararlılıkla izleyen Çin, askeri temasları aktif bir şekilde artırarak, barışı koruma ve insani yardım projelerine katılarak, dev bir ülke ordusunun imajı ve sorumluluğunu gösterdi.” diye cevap verdi.

Sözcü Wu, Diaoyu Adası ve buna bağlı adaların Çin'in toprağı olduğunu da yineledi.

Japonya'nın tarihi hakkında yeniden düşünerek, gerçeğe saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Wu Qian, Japonya'nın Çin'e yönelik asılsız eleştirileri ve uluslararası toplumu aldatmaya yönelik tutumunu durdurarak, yanlış bir yolda ilerlememesi çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor