Filipinler: Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrar çok önemlidir

2017-08-09 11:33:12 CRI

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, dünkü basın toplantısında yaptığı konuşmada, Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarın çok önemli olduğunu, Filipinler'in bölgede anlaşmazlığın tekrar ortaya çıkmasını arzu etmediğini kaydetti.

ABD, Japonya ve Avustralya'nın kısa süre önce Güney Çin Denizi sorunu üzerine açıklama yapmasına değinen Cayetano, bağımsız ve egemen bir ülke olan Filipinler'in ne yapması gerektiğinin başka ülkeler tarafından öğretilmesine ihtiyaç duymadığını dile getirdi.

Bu sene ASEAN'ın dönem başkanlığını yürüten Filipinler, 2 Ağustos'tan itibaren ASEAN'le ilgili bir dizi toplantı düzenledi. Cayetano, ASEAN dışişleri bakanları toplantılarıyla ilgili yaptığı konuşmada, şu an Çin ve ASEAN ülkelerinin aktif bir yörüngede ilerlemekte olduğunu ifade etti.

6 Ağustos'ta yayınlanan ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ortak bildirisinde, Çin ekonomisinin büyümesinin ASEAN'a devamlı yarar getirerek, Çin'in bölgedeki rolünün önemini günden güne arttırdığı belirtiliyor. Cayetano, dün yaptığı konuşmada, Çin'in bölgenin toplumsal ve ekonomik gelişmelerinde oynadığı aktif rolün Güney Çin Denizi sorunundan etkilenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor