Wang Yi: KDHC, ABD'nin olumlu sinyaline karşılık vermeli

2017-08-08 11:53:41

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Filipinler'in başkenti Manila'da 7. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı ve Kore Yarımadası nükleer sorununa değindi.

Wang Yi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olarak sürekli balistik füze fırlatmayı denediğini kaydederek, uluslararası toplumla birlikte bu duruma karşı çıkma tutumumu gösterdiklerine işaret etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle ortaklaşa 2371 sayılı kararı onayladıklarını dile getiren Wang Yi, KDHC'yle arasındaki geleneksel ekonomik bağlara göre karar uygulayan ve bedel ödeyen esas tarafın Çin olduğunu belirtti. Wang Yi, ancak uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini, bölgesel barışı ve istikrarı korumak için eskisi gibi kapsamlı ve ciddi şekilde alınan kararın tüm içeriklerini uygulayacaklarına dikkat çekti.

Güvenlik Konseyi'nden onaylanan 2371 sayılı kararda yaptırım önlemlerinin dışında ön görüşmelerin yeniden başlatılması belirlendi. Ayrıca Çin yaptırım önlemlerini uygularken, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için de araştırıyor.

Bu yılın Temmuz ayında Çin ve Rusya tarafından ortaklaşa yayımlanan bildiriye göre, Kore Yarımadası nükleer silahlar sorunu hakkında barış görüşmesinin yeniden başlatılması için yol haritası çizildi. Yol haritasına göre ilk adım “çifte durdurma” inisiyatifi. “Çifte durdurma”, KDHC'nin tüm nükleer silah geliştirme programlarını durdurmasıyla ABD ve Kore Cumhuriyeti'nin (KD) KDHC'ye yönelik ortak askeri tatbikatı durdurmasını kapsıyor.

Wang Yi, Kore Yarımadası nükleer silahlar sorununun temelinde güvenlik sorunu olduğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un 1 Ağustos'ta yaptığı konuşmada KDHC'ye verdikleri “dört hayır” sözünü yinelediğini ve bu tutumu Çin'in takdirle değerlendirdiğini dile getiren Wang Yi, bunun olumlu bir sinyal olduğunu ve ABD'nin verdiği olumlu sinyale KDHC'nin karşılık vermesini istediklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor