Çin'den Güney Çin Denizi dışındaki bazı ülkelere uyarı

2017-08-08 10:13:00

Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Manila'da 7. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Bir ülkenin dışişleri bakanının Güney Çin Denizi'yle ilgili gerçek dışı iddiada bulunması üzerine, bakan Wang Yi, Çin'in ilkesel tutumunu yineledi.

Wang Yi, “Bu yıl Güney Çin Denizi'ndeki durum çok farklı oldu. Çin-ASEAN ilişkileri koordinatörü Singapur'un Dışişleri Bakanı Dr. Vivian Balakrishnan'ın yaptığı konuşmada dediği gibi, Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi'ndeki durum istikrara kavuşuyor. Dün gerçekleşen Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ASEAN ülkeleri Güney Çin Denizi'nde durumun yumuşamasını takdirle değerlendirdi. Güney Çin Denizi'nde Davranış Kuraları'nın (COC) fikir birliğiyle kabul edilmesi, bölge ülkelerinin genel görüşünün yansımasıdır.” diye konuştu.

Wang Yi, Çin'in öteden beri sorumlu bir tavır sergileyerek, tarihi gerçeklere saygı temelinde Güney Çin Denizi'nde Tarafların Davranışları Deklarasyonu (DOC) ve 1982 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi dahil uluslararası kurallara göre ilgili ülkelerle anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye çalıştığını hatırlattı.

Şu an anlaşmazlıkların diyalog ve müzakere rotasına döndürüldüğünü söyleyen Wang Yi, Çin ile Filipinler arasında ikili müzakere mekanizması oluşturulduğunu ve yıl içinde 2 görüşme yapılacağını kaydetti.

Wang Yi, bölge dışındaki ülkelerin Güney Çin Denizi'nde son bir yılda meydana gelen olumlu değişikliği objektif şekilde algılayarak, Çin ve ASEAN ülkelerinin emeklerine saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Çin ve ASEAN ülkelerinin DOC görüşmelerini hızlandırarak, genel kabul gören bölgesel kuralları saptayacaklarını, bölge dışından ülkelerin bu konuya karışmasına izin verilmeyeceğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor