Manila'da ASEAN-Çin, Japonya ve KC Dışişleri Bakanları Toplantısı

2017-08-07 15:13:16

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile Çin, Japonya ve Kore Cumhuriyeti (KC) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na (10+3) katıldı.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, 10+3 toplantısının geçen 20 yıl içinde Doğu Asya'da kalkınmaya önemli katkı sağladığına işaret etti. Çin'in her zaman Doğu Asya işbirliğinin aktif katılımcısı ve itici gücü olduğuna dikkat çeken Wang Yi, ticari korumacılığın yeniden baş gösterdiği bir dönemde, 10+3 mekanizmasının Doğu Asya işbirliğinin ana yolu olması gerektiğini ifade etti. 10+3 mekanizmasının ASEAN'ın başarılarından faydalanması çağrısı yapan Wang Yi, tarım, yoksullukla mücadele, KOBİ, ekonomi ve maliye, inovasyon ve kültür alanlarında işbirliğinin pekiştirilmesinin önemine değindi.

Toplantıya katılan ASEAN ülkelerinden dışişleri bakanları, Çin, Japonya ve KC'nin ASEAN ülkelerinde kalkınmaya yardım sağlamalarını, ekonomi, finans, terörle mücadele gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmelerini istedi. Çin, Japonya ve KC Dışişleri Bakanları, ASEAN'da entegrasyon sürecini destekleyeceklerini, ticaret serbestliğini korumak için Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) sözleşmesinin imzalanmasının mümkün olduğu kadar erkene alınması için ortak çaba harcayacaklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor