Wang Yi ve ABD mevkidaşı bir araya geldi

2017-08-07 11:20:35

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la görüştü.

Wang Yi 1 Ağustos tarihinde Rex Tillerson'un yaptığı Çin'e ilişkin politikayla ilgili konuşmada gösterdiği gerçek ve olumlu tutumu ve stratejik vizyonu takdirle değerlendirdi. Wang Yi, yaptığı konuşmada, Çin-ABD ilişkilerinde geçen 40'tan fazla yıl içinde çatışmaların önlendiğini ve ilerleme eğiliminin korunduğunu kaydetti. Wang Yi, geçmiş yıllardan alınan tecrübelerden en önemlisinin Tek Çin politikasında ve Çin ile ABD tarafından yayınlanan üç ortak bildiride ısrar edilmesi olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2 daimi üyesi olan Çin ve ABD'nin karşılıklı saygı temelinde güveni ve işbirliğini artırmasının iki ülkeye fayda getireceğini dile getiren Wang Yi, bunun yanı sıra daha olumlu, daha istikrarlı ve daha sürdürülebilir Çin-ABD ilişkileri fikrinin dünyaya gösterilebileceğini ifade etti

Rex Tillerson, dünyanın en büyük ve ikinci büyük ekonomileri olarak ABD ve Çin arasında anlaşmazlıklar ve çatışmaların olmamasının hem iki ülkenin çıkarına hem de dünya barışı ile kalkınmasına fayda getireceğini belirtti. Rex Tillerson, şu ana kadar elde edilen başarılar temelinde iki tarafın gelecek 50 yıldaki Çin-ABD ilişkileri hakkında düşünmesi ve ikili ilişkilerin başarılı bir şekilde kalkınmasını yürütmesi gerektiğini ileri sürdü.

İki taraf ayrıca Kore Yarımadası'nda nükleer silahlar, Güney Çin Denizi gibi sorunlarda fikir alışverişinde bulundu. Wang Yi, Çin ve ASEAN'ın ortak çabasıyla Güney Çin Denizi durumunun istikrarlı ve iyi yöne ilerlediğini ifade etti. ABD'nin Çin ile ASEAN ülkelerinin bölgesel barışı ile istikrarı korumak için harcadığı çabalara saygı göstermesini istediklerini vurgulayan Wang Yi, ABD'nin yapıcı rol oynamasını ümit ettiklerine işaret etti. Wang Yi ayrıca, tarafsız, dürüst ve sorumlu tutumla Kore Yarımadası'nda nükleer silahlar sorununun çözümü için büyük çabalar verdiklerine dikkat çekerek, sadece baskıların ve yaptırımların çözüm getirmeyeceğini ve ABD'nin Çin tarafından ortaya atılan inisiyatifi iyice düşünmesini umduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor