Wang Yi, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman'la görüştü

2017-08-07 10:40:43 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman'la görüştü.

Çin-Malezya ilişkilerinin elverişli bir dönemde bulunduğuna işaret eden Wang Yi, Kuşak ve Yol inşasının Çin-Malezya ilişkilerinin gelişmesinde karşılaşılan önemli bir tarihi fırsat olduğuna işaret edererek, iki tarafın arasında gerçekleştirilen işbirliği projelerinde ilk aşama sonuçlarının elde edildiğini belirtti.

İki tarafın ekonomik ve ticari işbirliğinde elverişli bir eğilime sahip olduğuna dikkat çeken Wang Yi, art arda 8 yıldır Malezya'nın en büyük ticaret ortağı konumunu koruyan Çin'in, Çinli işletmelerinin Malezya'da yatırım yapmalarını teşvik etmeye devam edeceğini kaydetti. Wang Yi, iki tarafın aynı zamanda savunma gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Malezya-Çin ilişkilerinin Malezya ve bölgedeki ülkeler için son derece önemli olduğunu belirten Anifah, yaptığı konuşmada Malezya'nın iki tarafın çeşitli alanlardaki işbirliğini yoğunlaştırarak, görüşmelerde ortaya çıkan sorunları uygun bir şekilde ele almasını arzu ettiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor