Wang Yi, Lavrov'la bir araya geldi

2017-08-07 10:10:01

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Manila'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-Rusya ilişkilerinin sağlıklı şekilde geliştiğini, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen ay Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaretle iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştirildiğini, iki ülkenin uluslararası barış ve istikrarı koruma sesinin duyurulduğunu hatırlattı. Wang, Çin'in Rusya'yla sıkı eşgüdüm içinde BRICS gibi platformlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Wang Yi'nin ikili ilişkilerle ilgili değerlendirmesini olumlu karşıladığını söyleyen Lavrov, iki devlet başkanının geçen Temmuz ayında gerçekleştirdikleri başarılı görüşmede sağlanan fikir birliklerini hayata geçirmek için çabalamakta olduklarını ifade etti. Lavrov, Devlet Başkanı Putin'in Eylül ayında Çin'in Xiamen kentinde düzenlenecek BRICS Liderler Zirvesi'ne katılacağını ve zirve toplantısının başarılı geçmesi için elinden geleni yapıp destek sağlayacaklarını kaydetti.

İki dışişleri bakanı Kore Yarımadası'ndaki durumu özellikle Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen kararı ele aldı. Yarımadada gerginliği tırmandırabilecek girişimlerin önlenmesi, sorunun çözümü için bir an önce müzakere masasına dönülmesi gerektiğini savunan iki bakan, bu konuda temas ve eşgüdümü korumak için mutabakat sağladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor