Wang Yi Singapurlu mevkidaşı ile görüştü

2017-08-06 17:01:40 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filipinler'in başkenti Manila'da Singapurlu mevkidaşı Dr. Vivian Balakrishnan ile görüştü.


Wang Yİ, Çin-Singapur ilişkilerinde bazı iniş-çıkışların görülmesine rağmen son zamanlarda iki ülke liderleri arasında gerçekleştirilen yoğun temaslarla karşılıklı güvenin pekiştirildiğini söyledi.


Wang, Singapur'un “Çin-ASEAN İlişkileri Koordinatörü” olarak, Çin ve ASEAN arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine yönelik çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.


Singapur'un önümüzdeki yıl ASEAN dönem başkanlığını yürüteceğini hatırlatan Wang Yi, Çin'in, Singapur'un bu vesileyle ASEAN topluluğu inşasının ve Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişiminin hızlandırılmasında daha yapıcı bir rol oynayacağına inandığını vurguladı.


Wang, Çin ve ASEAN'ın, belirsizliklerle dolu uluslararası atmosfer karşısında karşılıklı güveni pekiştirerek, yersiz kuşkuları gidermesi, karşılıklı işbirliğine odaklanması ve uluslararası toplumun bölgeye duyduğu güveni arttırması gerektiğinin altını çizdi.


Dr. Vivian Balakrishnan ise, son dönemlerde Singapur ve Çin arasında üst düzey temasların yoğunlaşması gibi çeşitli alanlarda ve düzeylerde diyalog ve işbirliğinin sorunsuz bir şekilde yapıldığına dikkat çekerek, ikili ilişkilere tam güven beslediklerini dile getirdi.


Singapurlu Bakan, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinin hızlandırılması ile ikili ilişkilerin sağlamlaştırılmasını ve derinleştirilmesini beklediklerini ifade etti.


Ortak çabalar ile ASEAN-Çin ilişkilerinde son bir yılda önemli gelişimler elde edildiğini ve Güney Çin Denizi konusunda istikrarlı gelişmeler kaydedildiğini anımsatan Balakrishnan, ASEAN-Çin İlişkileri Koordinatörü olarak ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.


Öte yandan “ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı”, “ASEAN ile Çin, Japonya ve Kore Cumhuriyeti (10+3) Dışişleri Bakanları Toplantısı”, “Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “ASEAN Forumu” gibi bir dizi toplantı 2-8 Ağustos günleri arasında Filipinler'in başkenti Manila'da yapılıyor.


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu toplantılara katılmak üzere Manila'da bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor